(Ne)zima 2019/20

Tady je pár fotek z letošní zimy-nezimy, co nám poslali majitelé našich odchovů.

Woody (ANNIVERSARY WOOD Ambershades)

Satana (BRIGHT SUNNY DAY Ambershades)

Kiwi (BRIGHT BROW STAR Ambershades)

Tom (BRIGHT MOONLIGHT Ambershades)

Obi (BRIGHT SHINE Ambershades)

Naši domácí

Tessinka 11 let

Donatello 10 let

Holky na horách

A jedna gaučová Karkule

Jerry

Maja

 

 

Červen 2019

První červnový den na zahradě

Na začátku června se na nás po dlouhé době konečně podívalo sluníčko, tak by byla škoda neudělat pár psích fotek. V hlavních rolích Jerry, Miňonka, Donatello a Tessinka.

Mařenka na stříhání

Na tohle stříhání se vždycky těším, stejně tak naše Maja, která všechny procedury od koupání přes foukání až po střih prostě miluje.

4. narozeniny odchovu A

Dostali jsme fotky a video od Woodyho (Anniversary Wood Ambershades)

Jerry byl reprezentovat na Evropě

Jerry a jeho realizační tým (díky Vendy, díky mami!) prokázali obrovskou statečnost a v teplotách kolem 35°C vyrazili na Evropskou výstavu psů do rakouského Welsu. Sice přivezl VD z mezitřídy, ale my jsme s výsledkem spokojení.

17. června se nám narodilo 7 štěňátek

A to bude asi hlavní téma pro pár nadcházejících týdnů, tak to prosím vydržte. Informace o štěňátkách z odchovu B najdete zde.

Květen 2019

 Smečka pohromadě a trochu jara na zahradě

Prostě Jerryček. Život je stále jedná velká hra 🙂

Mimochodem, v květnu byl s námi Jerry už rok… Povyrostl…trošku 😀

Taťka s dcerou – mimochodem oba interšampioni a multišampioni…a naprosto spokojený zahradní psíčci.

Štěňátka jsou na cestě

Teď už je to oficiální, že se u nás po půlce června narodí štěňátka. Přípravy pomalu vrcholí, nervozita stoupá, ale už se na malý „miňouse“ všichni moc těšíme <3

Byla jsem se podívat za (nejen) za taťkou štěňátek Alexem. „Normálních“ fotek moc nemám, ale tady je pár vtipných momentek 😀

Květnové počasí

Květen se co do počasí moc nevyvedl… bylo hnusně, a hnusně, a lilo. Venkovního běhání jsme si tedy moc neužili 🙁

Fandili jsme české reprezentaci na MS v hokeji

Teda jak kdo…Donatello svůj původ prostě nezapře 😀

Pozdravy od Goldíka

Goldík (Anniversary Gold Ambershades) nám poslal jarní pozdravy. Moc děkujeme za péči a za fotky 🙂

Tak to je pro květen vše, další povídání bude už nejspíš o štěňátkách 🙂

Prosinec 2018

Výlet na CACIB Praha

Hned první prosincovou neděli jsme s Jerrym vyrazili tzv. na jukandu na mezinárodní výstavu do Letňan.

Nejprve bylo potřeba snad tři měsíce nestříhaného a nekoupaného puberťáka trochu zkulturnit.

Na to, že měl původně na zadku asi 5 cm dlouhé chlupy, jsem s výsledkem spokojena 🙂

Za tu dobu, co jsme se s Jerrym ve střihárně neviděli, mu narostlo moc pěkné tělo a celkově mě velice příjemně překvapilo, jak roste nejen do výšky, ale i do krásy.

Na letošní Prahu jsem četla na internetu už spoustu hejtů. Vzhledem k tomu, že se všechno dělo během jediného dne namísto dvou, tak bylo na výstavišti opravdu mraky lidí. Jerry byl v takovémto chumlu poprvé, ale krásně se rozkoukal, i se tam zkamarádil…nakonec podle mě zvládl tu masu lidí líp, než obvykle Miňonka, která to úplně nenávidí.

Stánky byly těžce slabý i na Prahu, o srovnání s Německem nebo Rakouskem škoda mluvit. Ježíšek holt bude muset shánět vánoční dárky někde jinde.

Trénujeme

V prosinci jsme začali i tak lehce výstavně trénovat 😀

Charlie v ozdravovně

Měsíc byl u nás na „ozdravném pobytu“ náš Charlie. Charlie měl trochu problémy bolavými zády s ohledem na svůj věk a s ohledem na úraz kolene před cca 3 lety, na který mu byla nasazena nevhodná terapie a problémy se s postupem času prohlubovaly. Charlie poctivě 2x denně cvičil, abychom dosáhli optimálního nasvalení. Na konci pobytu ještě absolvoval manuální terapii, kde jsme povolili, co bylo třeba, a dorovnali, co bylo třeba. Domů se vrátil rozhýbaný, hubenější, veselejší a tak mentálně o pět let mladší „Hadimrška“. Tak uvidíme, je se to bude vyvíjet dál.

Jerry nejlepší mladý pes na klubovce v Praze

V neděli 16.12. jsme s Jerrym poprvé vyrazili na výstavu – vybrali jsme si Adventní klubovou výstavu v hotelu Svornost v Praze.

Jerry je veselá kopa, ale ještě máme hodně co dohánět. Chlapec mě trošku víc potrápil mimochodem, ale když už běžel normálně, tak to byla paráda. Dokonce taková, že si u paní rozhodčí Aleny Košťálové kromě mladého klubové čekatele vyběhal odpoledne i Nejlepšího mladého psa výstavy a obr pohár.

Jerryho přišel podpořit starší bráška Hurma s paničkama. Udělali jsme si všichni tuhle krásnou fotku.

Také jsme si nechali udělat pár foteček od Evi Mizerové:

Adventní výstavu mám moc ráda a i letos jsme si jí moc užili. Teda až tragický zážitek v hotelové restauraci, přímo s mezinárodní ostudou.

A ještě se musím pochlubit nádherným dárkem od našich drahých finských přátel. Děkuji vám, holky!

Vánoce

Vánoce u nás proběhly naprosto klasicky. Holky se pod stromečkem servaly jak koně o jednu hračku. Na Boží hod jsme jsme se vyjeli vyvětrat na hory. A že jsme si užili ty správné bílé vánoční prázdniny.

Cestou na hory jsme si dali venčící mezipřistání a vyšplhali na zbytky nějaké tvrze:

A pak už jsme se zbytek týdne kochali zasněženými pohledy.

Každý den jsme si dali minimálně jeden pořádný procházkovací výlet.

Tessinka se pět týdnů od operace vazů musí stále šetřit. Musím říct, že jí to stojí velké přemáhání 😉 Můj štěkající batoh vykouzlil úsměv na tváři nejednoho turisty 😀

A takhle krásně všichni na pokoji odpadli 🙂 Miňouska běhala ze spaní, Donatello trošku ze snu brečel, když se mu zdálo o další procházce 😉

No, měli jsme se krásně <3

Druhá půlka naší pudlí smečky si na Silvestra dala výšlap k rozhledně Špulka, kde pak spořádaně počkaly, až si paničky opečou buřty.

 

Listopad 2018

Listopad jsme pojali hlavně jako tvořivý a procházkový měsíc. S ohledem na zimní čas v týdnu zvládáme procházky pouze po tmě s baterkou, o víkendu jsme často vyráželi za druhou půlkou naší smečky na procházky za světla.

Minion, Donatello a Tess nejdřív vzorně počkali, až uklidíme naší hospůdku. A pak jsme mohli vyrazit do přírody. Na druhé fotce policajtka Maja.

Tessinka s utrženými vazy procházky absolvovala pod mikinou.

A zbytek ťapkal hezky po svých….

Pak jsme také strávili pár podzimních odpolední šitím nových oblečků a holky smírováním návsi…

A tady jsou Charlie a Minion v nových oblečkách. Na druhé fotce Jerry v oblečku s dinosaury :D. Zvolili jsme léty ověřený střih, mírně potuněný téměř k dokonalosti 😀

Postupně se dostávám ke stříhacím restům, takže už máme znovu krásného Charlieho. Charlie si mimochodem u nás svůj ozdravný pobyt velice užívá 😀

Tessinky operace utrženého křížového vazu byla o týden odložena. Tady je den po operaci a šéfuje mojí kanceláři 😀 Na konci listopadu jsme ještě stihli vytažení stehů. Všechno se pěkně hojí, Tessinka po týdnu a půl ťapká skoro stejně jako předtím, takže začátkem prosince ještě bude kontrolní rentgen a pak další měsíc a půl klidu…

 

 

 

 

 

 

 

Září 2018

Finská návštěva

Na půl roku se z Finska do Prahy přestěhoval Jerryho starší bráška Hurma spolu se svými paničkami. Byli jsme se společně podívat na Vítkově a už se těšíme na další společnou procházku.

Jerry

Z Jerryho už je velký kluk, a to doslova. Už přerostl Charlieho a má 26,5 kg.

Holky

V rámci tradičního háracího rozdělení domácností mám doma obě holky. Takhle princezny společně hlídají u vrátek.

Takhle hlídají doma v obýváku.

A takhle chodíme do lesa na procházky.

Maja

Mařenka se ohlíží za posledními letními dny letošního roku.

Takhle se Mažuna směje, když něco provede (třeba vybere odpadkový koš, že?)

Minion

Miňousa pózovala po ostříhání (nestříhaly jsme skoro tři měsíce).

Jerry 15 týdnů

Jerry se tady stavil na další, v pořadí už třetí, stříhání. Obrovsky mě překvapilo, jaký je to už pudlí profík, všechno zvládl bez mrknutí oka jako správný královák. Je to velice okouzlující mladý muž.

Jerryho první měsíc u nás

Možná jste to už postřehli, naše vesměs veteránská smečka má od května novou posilu – Jerryho. S tím jeho jménem to vlastně bylo složitý. Jednak se mi nedařilo vymyslet nic pěknýho, a druhak jsem jméno chtěla nechat na budoucí paničce. Ještě první týden jsme na něj volali „Puppy“, než se máma rozhodla, že to bude Jerry. O Jerryho prvním letu letadlem si můžete přečíst tady. Níže najdete jeho další první zážitky.

Jerryho první seznámení s paničkou

Nevím, jak se mi to povedlo, ale Jerryho se mi podařilo skoro dva měsíce před mámou tajit. A to se mi párkrát fakt málem podařilo prokecnout, akorát že jsem se v půlce věty zastavila. Sice tak trochu tušila, že možná k padesátinám dostane psa, ale že to bude kluk finskej ušatej, to by jí asi nenapadlo.

První společná procházka

První nové hračky

Protože za očkování by prostě měla být odměna, ne?

První stříhání doma

Co si budem povídat, žádná velká hitparáda to nebyla 🙂 Čumák jsme holili asi třičtvrtě hodiny 🙂

První koupání v bazénu

Samozřejmě neplánované. To mu dokonce prvně na chvilku došla i řeč…ale jenom na chvilku.

Výlet do Finska

Druhý týden v květnu jsem se vydala na skok do Finska. Moc jsem se na výlet těšila a kromě spousty zážitků jsem z této země tisíce jezer  přivezla i jeden přísně utajovaný narozeninový dárek.

Tři dny jsem se pohybovala v blízkosti Helsinek, tedy v jižním Finsku. Měla jsme velké štěstí, že jsem byla hostem mé velice milé kamarádky Outi z chovatelské stanice Old House.

První den po příletu jsme se po prvotním hledání na letišti ve Vantě přesunuli pár kilometrů od Helsinek do městečka Lohja, kde na nás v chovatelské stanici Agidream’s už netrpělivě čekal narozeninový dárek pro mámu.

V Lohje jsme se prošly centrem města kolem starého kamenného kostela a památníku…

…dali jsme si večeři v místním bistru a pokračovali v procházce až k blízkému jezeru a zrovna zapadalo slunce.

Druhý den ráno jsme nechali auto blízko nádraží v Espoo a vyrazili vlakem do centra Helsinek na hlavní nádraží, které sídlí mimochodem v moc pěkné historické budově.

Ve Finsku najdete téměř všechny nápisy na cedulích (ulice, rozcestníky na dálnicích, názvy obcí) ve Finštině a Švédštině. To jsem vůbec netušila.

Z nádraží jsme se vydaly procházkou centrem směrem k moři.

Minuly jsme Švédské divadlo a prošli jsme se po místním bulváru Park Esplanadi (něco jako náš Václavák)…

…a kolem slavné kašny Havis Amanda, která je každý rok při oslavách na prvního máje umyta místními univerzitními studenty, jsme dorazily až do přístavu na Tržní náměstí Kauppatori.

V přístavu byly trhy, kde samozřejmě nesmělo chybět cokoliv se sobíkama (nebo losíkama – teď si nejsem úplně jistá) a spousta dobrého finského jídla. Ochutnala jsem tradiční losovou polévku a později také kávu s tradičním zavinutým finským koláčem chutnajícím po skořici a kardamonu.

V přístavu jsme také navštívily historickou tržnici (Old Market Hall), která měla obrovské kouzlo.

Od přístavu je pěkně vidět ještě presidentský palác, Helsinská radnice Helsingin kaupunginvaltuusto nebo třeba největší pravoslavná katedrála v západní Evropě Uspenskin Katedraali.

Z přístavu navíc vyplouvá trajekt do helsinské zoo, která je na ostrově Korkeasaari a která také patří k nejstarším zoologickým zahradám v Evropě.

Pak jsme se vydaly na Senátní náměstí k bílé evangelické katedrále Tuomiokirkko. Nalevo od bílé katedrály se nachází hlavní budova Helsinské univerzity, napravo Palác vlády.  Pak jsme navštívili Helsinkské městské muzeum hned naproti. Musím říct, že expozice byl velice pěkně udělaná – moderně a interaktivně. V horním patře byla výstava k helsinským klubům z 90. let.

V nižším patře byla výstava k historii Helsinek a kousek vedle expozice zaměřená na děti – jak historicky vypadaly dětské pokoje v jednotlivých obdobích, školy, oblečení, atp.

V přízemí muzea byl stroj času, kde si člověk s nasazenými 3D brýlemi mohl prohlédnout Helsinky v průletu časem.

Znovu přes přístav jsme prošli do centra ke známé soše tří kovářů. Prošli jsme kolem nejstaršího helsinského univerzitního klubu k modernější části centra, kde na kraji náměstí  Plaza Narinkka stojí moderní dřevěná kaple Kamppi Chapel of Silence.

Pak jsme se vydali kolem budovy parlamentu, jezdecké sochy Mannerheim Statue a muzea moderního umění Kiasma zpátky na vlak a do Espoo.

V Espoo jsme měli objednaný termín u veterináře, kde náš dárek absolvoval povinné klinické vyšetření před cestou letadlem a pas.

Večer jsme pak trávili už všichni tři s prckem, po náročném dni celkem v poklidu.

Ve středu, v den odletu, jsme ještě absolvovali příjemnou procházku v národním parku s cílem prcka trochu utahat, abychom nějak rozumně přežily čas na letišti před odletem, letadlo a cestu domů z letiště. Finská příroda je naprosto úchvatná, v národním parku mají super cestičky a dokonce i speciální místa, kde se dá udělat grilování.

Na letišti prcka zvážili a pak jsme čekali na odlet, který byl nakonec ještě o hodinu zpožděn, ale nějak jsme to zvládli.

Velikostní limity přepravky na palubu u ČSA (a podle všeho i leckde jinde) jsou striktně dané. Kupovala jsem co největší možnou velikost, nicméně pak jsem pochopila, že si nemám vůbec kam dát nohy…

První půlku letu prcek trochu hůř rozebíhal, ale asi 20 minut předtím, než jsme začali klesat, ožil, a chtěl si hrát 🙂

Myslím, že letadlo prcka vůbec nepoznamenalo. Než nám přijel kufr, tak se vesele napil, dal si pár piškotů, a pak jsme pokračovali směrem na parkoviště pro auto a hurá domů.

Zpožděné letadlo všechno trochu zkomplikovalo, protože prcka se nám podařilo coby narozeninový dárek pečlivě utajit a měli jsme domluvený termín předání na konkrétní hodinu (já jsme ten den uletěla 1400 km z Finska a naši ujeli 800 od moře z Chorvatska). Nenápadně jsme je museli po cestě domů zdržet. Nakonec ale všechno klaplo a my jsme s prckem dorazili asi tři čtvrtě hodiny před nimi, takže byl čas i na seznámení s Mařenkou a Charliem.

Prckovi trvalo rozkoukání přesně 2 a půl minuty a od té doby byl k nezastavení, vydržel být vzhůru asi 4 hodiny v kuse a řádit a řádit.

No, a tady podívejte jak nakonec dopadlo narozeninové překvápko – láska na první pohled 🙂

Až doteď jsem z Finska naprosto nadšená. Moc děkuji Outi a Tenho, bez kterých by nebylo možné celý výlet ani překvapení uskutečnit. Doufám, že se zase uvidíme, třeba u nás v Čechách, nebo třeba někde jinde 🙂