Léčba dásní u psa

Zuby našich psů pravidelně čistím a sundávám zubní kámen. Bohužel u Tessinky se mi  podařilo přehlédnout zánět dásní u řezáků. Hlavní důvod, proč k němu došlo je velikost tlamy vs. zubů. Řezáky tam jsou tam naskládané jeden na druhém bez mezer, takže se mezi nimi usadil zubní kámen, ke kterému se moc nešlo dostat a bylo to. Přišli jsme na to až v momentu, když odstoupila část dásně.

V červnu nám navíc Tessinka téměř kompletně od krku dolů ochrnula a tak zuby opravdu nebyly priorita. Teď už naštěstí nějakým způsobem chodí a funguje. Ale bohužel je už většina zubů ve „vichřici“ a chystají se vypadnout.

zuby-tess

Na postižená místa mažeme gel na léčbu dásní Dentaren. Zkoušíme mazat zarudlé dásně kolem kývajících se zubů. V tento moment nás to před vypadnutím zubů už opravdu nezachrání, ale je snaha trochu zklidnit dáseň a navíc využít antiseptického účinku gelu. Jsme na začátku, mažeme asi třetí den, takže na výsledky čekáme. Pokud se to osvědčí, určitě o Dentarenu ještě napíšu.

dentaren

Ještě se chystám gel použít, až budou šťěnda měnit zuby.

Co si od dítěte pamatuji, v naší „zubní“ rodině jsme (sice lidský) masážní gel na dásně používali na cokoliv od štípnutí hmyzem po odřeniny. Donatello si před 14 dny ošklivě do hloubky vylízal oděrku od strojku. Po týdnu, co to jen mokvalo a já už nevěděla co s tím, jsem asi dvakrát mázla Dentaren a pak to konečně zaschlo a začalo se to hojit.

Recenze krmiva Doxneo

Jak bylo zmíněno v předchozím příspěvku o testování krmiva Marp, současně s ním jsme na naší smečce začali testovat i krmivo Doxneo.

Na českém trhu se jedná o poměrně novou značku. Doxneo je holistické krmivo bez obilovin, aktuálně zkoušíme recepturu s kachním masem.

doxneo-duck-holistic

Složení se mi poměrně líbí: kachní moučka, brambory, hrách, fazole, kachní tuk, lososová moučka, lněné semínko, řepné řízky, vejce, rostlinný olej, minerály, pivovarské kvasnice, kořínky čekanky, mrkev, bylinky (šípek, kyselé jablko, svízel přítula, borůvky, kořen reveně, česnek, březová kůra, vojtěška, listy kopřivy, kořen pampelišky, egyptský heřmánek, listky hlohu obecného, bobule jalovce, ořechové slupky a anýz), vitamíny.

Obsah bílkovin 28 %, tuk 14% a vláknina 4 %.

Aktuálně krmíme Doxneo cca dva měsíce a zatím spokojenost na obou stranách – pejskům chutná a evidentně prospívají :).

Testujeme granule Marp

V poslední době jsem nebyla úplně spokojená s naším dodavatelem krmiva a chovatelských potřeb a už jsem nějakou dobu uvažovala o změně granulí. Pokud mi to dává smysl, sahám radši po českých výrobcích, protože jsem přesvědčená o tom, že za srovnatelnou cenu s těmi zahraničními by měla být kvalita minimálně stejná, ne-li lepší (někde se ty náklady za dovoz musí projevit, ne? :)). Když nejsou k dispozici české, tak sahám po Evropských výrobcích. Americkým výrobků se většinou vyhýbám (jak krmivo, tak kosmetika). Evropští výrobci většinou necpou tolik peněz do marketingu, což by teoreticky mělo znamenat ve stejné cenové hladině kvalitnější výrobky.

Vybírala jsem poměrně dlouho, při předposlední změně krmiva se o chlup nižší obsah tuku značně podepsal na srsti. Volba nakonec padla na poměrně novou značku na českém trhu – Marp. Jedná se o značku, kterou si nechává český dovozce a výrobce krmiv Pučálka vyrábět v Anglii. Vzhledem k tomu, že máme doma tři různé rasy dvou různých velikostí (a tedy i požadavků), začali jsem současně s Marpem testovat na části smečky značku Doxneo stejného dovozce, ale o tom více v jiném příspěvku).marp-farmlandU Marpu jsem se nakonec rozhodla pro řadu Natural. Jedná se o receptury založené na omezeném množství surovin, což mi přijde rozumné. Výrobce upozorňuje, že klade důraz na chutnost receptur.

Testujeme recepturu Farmland s kachním masem. Složení je: sušené kachní maso, brambory, hrášek, řepné řízky, drůbeží tuk, pivovarské kvasnice, lněné semínko, vitamíny a minerály. Složení se mi až na blíže nespecifikovaný drůbeží tuk líbí.

Bílkovin je v krmivu 26 %, tuku 12 % a vlákniny 4 %. Při výběru se mi zdál obsah tuku dost nízký a obsah vlákniny naopak vysoký. Po více jak měsíčním testování v tom nevidím problém: srst i kůže v super kondici, pravděpodobně to dohání kvalitní bílkovina.

Kde koupit: Od Pučálky mám jako chovatel chovatelskou slevu, takže objednávám tam. Pokud nemáte nárok na chovatelskou slevu, Marp se dá dobře sehnat ve spoustě českých eshopů s krmivy. Většinou s objednávkou krmiva pro 4 psy nemám problém se kdekoliv dostat na dopravu zdarma, takže výbírám podle ceny :).

Recenze Bio-Groom Ear-Fresh pro lepší čištění uší

V Ambershades čistíme našim pudlům uši minimálně jednou týdně, pokud je potřeba, tak i častěji. Pro rozpouštění ušního mazu nejraději používáme čističe uší na olejové bázi, ty s alkoholem zvukovod často příliš vysuší a pak ouška zbytečně svědí.

Před samotným čištěním je třeba z ucha řádně odstranit všechny chlupy vytrháním. Naši psi jsou zvyklí, nemají s trháním žádné větší problémy. Už delší dobu jsem chtěla zkusit depilační pudl od Bio-Groomu, více než rok jsem se rozhodovala, jestli si ho objednat, nebo ne… Nakonec jsem si ho minulý čtvrtek objednala, v pátek dorazil a o víkendu jsme ho otestovali.

biogroom-ear-care

Jedná se o malou lahvičku s aplikátorem naplněnou bílým práškem, který se psovi nasype do zvukovodu, trochu se zamne a pak se chloupky mechanicky odstraní.

V návodu k použití mají v postupu k použití napsáno, že nejdřív se má ucho vyčistit tekutým čističem, teprve pak aplikovat pudl pro odstranění chloupků. Každý, kdo někdy čistil psovi uši určitě ví, že pokud jsou v oušku chlupy, tak ucho dost dobře vyčistit od přebytečného mazu prostě nejde, takže jsme z zvolili opačný postup.

Výsledek mě docela překvapil – po aplikaci ušního pudru šly chloupky mnohem lépe manuálně odstranit, dokonce se mnohem lépe chytaly prsty (normálně dost kloužou), tam, kde jsme už prsty nedosáhly jsme použitli ušní pinzetu a také se nám podařilo odstranit mnohem více chlupů než obvykle, a to hlavně takových těch hodně krátkých, které se normálně nedají příliš dobře chytit.

cisteni-usi

Za mě tedy shrnutí: pudr určitě zkrátí čas potřebný k pečlivému vytrhání chloupků z uší, pravděpodobně je trhání i méně citlivé pro psa a nakonec bych řekla, že to ucho je celkově vytrhané více „dočista“.  Podle informací na obalu také pudr obsahuje látky, které pomáhají zvukovod udržet v suchu, aby nedocházelo k zapaření a případným infekcím, což se také často může hodit.